Apr 15, 2021 | coworking Bielsko-Biała

Biophilic design

Biophilic design – kiedy nie możesz zabrać swojej pracy na łąkę, zabierz łąkę do pracy!

Praca na łonie natury w samym sercu miasta? Wszystko da się zrobić. W pędzie codziennego życia i rosnącego poziomu urbanizacji w Farbiarnia Space nie zapomnieliśmy o potrzebie codziennego obcowania z przyrodą, która prócz walorów estetycznych ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Biophilic design to odpowiedź na potrzebę życia w zgodzie z naturą bez konieczności rezygnowania z udogodnień, jakie niesie mieszkanie w mieście.  Określenie spopularyzował w latach 80. Edward O. Wilson, amerykański biolog i zoolog, zwany ojcem współczesnej socjobiologii. Podstawowym założeniem biofilii jest właśnie przywracanie natury do otoczenia człowieka, w zależności od potrzeb i możliwości wykorzystując rozmaite systemy florystyczne.

Biophilic design można wprowadzić na wiele sposobów. Warto zadbać o dużą ilość naturalnego światła, otwarty układ wnętrza, odpowiednią wentylację, wykorzystanie naturalnych materiałów, neutralną kolorystykę oraz obecność roślin – np. w formie ogrodów wertykalnych.

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia obecność roślin w przestrzeniach biurowych znacząco wpływa na produktywność i dobre samopoczucie, zwiększając wydajność procesu uczenia się i koncentracji, ale również redukując poziom stresu i ułatwiając regenerację.

W Farbiarnia Space zadbaliśmy o odpowiedni dobór roślin, tak aby prócz bycia elegancką ozdobą swoją obecnością pozytywnie oddziaływały na nasze samopoczucie. W każdym pomieszczeniu nasi specjaliści zadbali by zieleń nie miała wpływu na funkcjonalność, a jednocześnie dbała o poprawienie jakości powietrza, oczyszczając je ze szkodliwych związków organicznych oraz utrzymując sprzyjającą wilgotność powietrza.

W pomieszczeniach biurowych, choć pozornie odseparowanych od ulicznych zanieczyszczeń, na jakość powietrza mają wpływ również sprzęty elektroniczne, wykorzystane wykładziny podłogowe i farby, a także meble. Wśród najczęściej spotykanych zanieczyszczeń możemy wyróżnić formaldehyd, będący m.in. składnikiem klejów wykorzystywanych w przemyśle meblarskim, farb na ścianach, ale również lakierów do paznokci i ubrań. Ksylen oraz benzen są obecne w spalinach i dymie z papierosów jak również w materiałach drukarskich. Amoniak zaś znajduje się m.in. w środkach czystości. Po jakie rośliny więc najlepiej sięgnąć? Agencja kosmiczna NASA w ramach projektu badawczego NASA Clean Air Study wytypowała ich aż dwadzieścia m.in. zielistkę, skrzydłokwiat, epipremnum oraz paprocie.

Współczesność przynosi wiele wyzwań, dlatego w Farbiarnia Space dbamy, by prócz technologicznych rozwiązań korzystać również z dobrodziejstwa natury. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasz coworking stanie się nie tylko miejscem pracy, ale również przestrzenią pozytywnie wpływającą na nasze zdrowie i samopoczucie.

Powiązane artykuły

Powiązane